2014. március 20., csütörtök

Nyárlőrinc mások által kevésbé ismert, de az itt élők számára pedig az egyik legfontosabb értéke


A NYÁRLŐRINCI ROMTEMPLOM
A település első templomát még valószínűleg az Árpád-kor végén emelték, a 13-14. század fordulóján már állott. Döngölt agyagalapozásra téglából épített falú, félköríves szentélyű, kisméretű templom volt.

Ezt az első templomot a 14-15. század fordulóján átépítették és kibővítették.   Ennek során a megnagyobbodott templomhajó falát a sarkoknál és a diadalívet kívülről támpillérekkel erősítették meg. A templom bejárata a déli oldalon lehetett. A hajó nyugati végében megtalált két hengeres pillér egykor a tornyot és a karzatot tartotta. A karzatfeljáró nyoma a délnyugati sarokban maradt meg.

A gótikus templom szentélyének északi feléhez a 15. században vagy a 16. század elején négyszögletes sekrestyét építettek. A templombelső terét egykor fél oszlopok tagolták és színes falfestés díszítette. A templomot kőből épített kerítőfal vette körül, ez a terület egyben a falu temetője, az itt élők végső nyughelye volt. A templom pusztulása az 1680-as években indult meg, romjai a 19. század végéig álltak. A 19. században több rajz készült a romokról. Ekkortájt még több az óta elbontott vagy beépített templomrom is volt a környéken (Borbás, Szentkirály)
 A templom helyén 1982 és 1992 között folyt régészeti kutatás. Ennek során történt meg a templom alapfalainak kibontása, építési periódusainak megállapítása és a temető 541 sírjának feltárása. A megtalált sírok leletei alapján a temetőt főleg a 14-17. század közepéig használták. A sírokból viszonylag gazdag késő középkori leletanyag került elő, főleg ékszerek, ruhadíszek, viseleti tárgyak. Ezek a tárgyak az egykor itt élő falusi lakosság gazdag és sokszínű kultúráját idézik elénk. Az ásatás során előkerült leletanyagot a kecskeméti Katona József Múzeum régészeti gyűjteményében őrzik.
         Az ásatás során előkerült falmaradványok újabb adatokkal bővítették a Duna-Tisza közi középkori egyházi építészetére vonatkozó ismereteinket. A rom jelentőségét az is jelzi, hogy a Mizsei templomok után a megye harmadik megmaradt középkori templommaradványa. A templom-rom fokozott védelme lehetőséget ad a település múltjának méltó ápolására.

2014. február 21., péntek

Nyárlőrinc értékei: Hatodik Interjú


Kor: kb. 50 éves
Helyszín: Iskola
Körülmények: Folyosó
Neme: Férfi

A helyben meglévő infrastruktúra, szolgáltatások és a könnyen, gyorsan megközelíthető megyeszékhely szinte összkomfortossá teszik Nyárlőrincet.
Nagyon fontos helyi értéknek tartom a politikai vitáktól mentes, nyugodt közéletet.
Értékeket teremtő civil szervezetek működnek, mint például a Polgárőrség, amely komoly szerepet játszik a jó közbiztonság fenntartásában. A Nyugdíjas Klub a legaktívabb közösségi élet kereteit adja. Az Iskolai sportkör az Egészséges Ifjúságért Alapítvány segítségével országos hírűvé emelte a diáksportot.
Ezek mellett helyi értékek: a szépen gondozott romtemplom, a felújított katolikus templom, az almás kertek, a vadban gazdag erdők, a takaros tanyák.
És természetesen vannak helyi értéket képviselő emberek is, akiket az elismerésre méltó munkájukért évről-évre kitüntet a falu.
Ugyancsak érdemes megemlíteni a Nyárlőrinc nevét dicsérő termékeket, mint például a Piroska szörpök, vagy az Olympos termékek.

2014. február 20., csütörtök

Nyárlőrinc értékei: Ötödik Interjú


Kor: kb. 14 év
Helyszín: Iskola
Körülmények: Osztályterem
Neme: Nő


Nyárlőrincen élek amióta csak megszülettem. Amikor még kicsi voltam, anyukám sokszor elvitt sétálni a faluban. Mostanában már inkább egyedül, vagy a barátaimmal csodálom a falu szépségeit.
Két templom van a falumban. Egyik a katolikus templom, amelyet tavaly újítottak fel. Nyárlőrincen maradt egy Árpád-kori romtemplom. Nagyon szép hely, ahhoz hogy egy fiatal pár összeházasodjon. A Művelődési ház újításával nemrég végeztek. Helyet kapott benne a könyvtár is, amely eddig az iskolában volt. A gyerekek előszeretettel töltik ott szabadidejüket. Modern számítógépekkel felszerelt a hely, és új könyvek is vannak.
Sokan költöznek el innen sajnos a közeli városokba, hiszen a falu nem nyújt olyan szolgálatokat, mint egy város. Nincsen mozi, pláza, szórakozóhelyek. Viszont a parkban össze tud jönni a társaság. A legszükségesebb helyek, megtalálhatók itt. Van orvosi rendelő, gyógyszertár, kis boltok, és egy nagy általános iskola. most nyolcadikos vagyok. Sajnos jövőre már be kell járnom Kecskemétre gimnáziumba. Nagyon hiányozni fog az iskola, a társaság.
Én szeretek ebben a faluban élni.

Nyárlőrinc Értékei: Negyedik Interjú

 

Kor: Kb. 45év

Helyszín: Ház

Körülmények: Konyhában

Neme: Férfi

 

Én Nyárlőrincen értéknek találom a mostani időkben történt felújításokat. Nagyon fontosnak találom az eltervezett csatornázást. Nagyon szép az új könyvtár. Nagyon jó oda bemenni és könyvet kivenni. A honfoglalási emlékmű nagy érték Nyárlőrincnek. A romtemplom nagyon szép és ápolt, nincs elhanyagolva. Nagyon fontosnak találom még azt, hogy minden évben megrendezésre kerül a falukarácsony. Ami a falunak nagyon fontos, mert összehozza a közösséget. Igazából most ennyi volt, ami eszembe jutott, köszönöm.

Nyárlőrinc Értékei: Harmadik Interjú


Kor:70 körüli

Helyszín: Lakás

Körülmények: Kandalló mellett

Neme: Nő

 

Én Nyárlőrinc szülöttje vagyok. Végig láttam Nyárlőrinc fejlődését. Nagyon fontos a szép templom és hogy fel lett újítva a Művelődési ház. A művelődési házban nagyon szép könyvtár kapott helyet és ez nagyon remek. Az óvoda is megfelel a követelményeknek. Az iskolában nagyon jó az oktatás. A régi romtemplom is nagy érték, sok rendezvényt tartanak ott és még esküvőket is. Én már az idősebb korosztályhoz tartozom így már csak gyönyörködni tudok ezekben a dolgokban. Nagyon örülünk a szép emlékműveknek. Ez nagy érték a Nyárlőrinci lakosok számára.

Nyárlőrinc értékei: Második Interjú



Kor: kb. 14
Helyszín: Iskola
Körülmények: Osztályterem
Neme: Nő

Nyárlőrinc egy kicsi falu, mindenki ismeri egymást ezért mindenki kedves a másikkal. Szerintem a romkert az egyik főbb érték Nyárlőrincen. Nyugalom van, nincsenek rablások. Az én egyik kedvenc helyem az óvoda előtt lévő szökőkút. Sokszor hülyülünk ott, beszélgetünk, és nem zavar senki. Amit nem szeretek az a (volt) játszótér. Régen volt játszótér a vasútállomás mellett, de már szétszedték és nem építenek újat a kisebb gyerekeknek.
Amit nagy hátránynak tartok az, hogy a vasútállomásnál nem jó a várakozó… szét van bontva, és össze van grafitizve, ideje lenne felújítani!

Nyárlőrinc értékei: Első Intejú



Kor: kb.45 éves
Neme: Nő
Helyszín: Iskola
Körülmény: Tanári

Nyárlőrincen 1990 szeptembere óta tanárkodom. Egy Jász- Nagykun Szolnok megyei kisvárosban születtem, majd Kecskemétre kerültem. A városban töltött évek alatt jöttem rá arra, hogy a város légköre nem tudja nekem megadni a valahová tartozás, a kötődés érzését. Számomra fontosak voltak a személyes kapcsolatok, de ott idegennek éreztem magam a sok idegen arc között. Nyárlőrincre véletlenül kerültem, itt találtam meg életem első munkahelyét. Nagy szeretettel fogadták a munkatársaim, már az első napokról is kellemes élményekre emlékszem vissza. Fokozatosan jöttem rá, hogy milyen összetartó közösség ez. Addigi lakhelyeimen nem tapasztaltam azt, hogy őrzik a hagyományokat, bizonyos népszokásokat. Nem volt részem addig megható, közös ünnepléseken, legyen az vallási ünnep, vagy más jellegű megemlékezés.
Teljesen új dolog volt számomra, hogy kevés szabadidejükben az emberek összefognak. Jótékonysági bálokat szerveznek azért, hogy gyermekeinknek, unokáinknak jobb körülményeket teremtsenek, hogy az óvoda, vagy az iskola eszközterét gyarapítsák. S mindent önzetlenül, időt, energiát nem kímélnek. Úgy tapasztaltam, hogy segítségnek szorulók tudnak kihez fordulni, lehetőségekhez képest megoldást keresnek a problémáikra rokonok, barátok, szervezte. Remélem, hogy befogadtak maguk közé, ahogy én is magamévá tettem szokásaikat, értékredjüket. Szüleim kissé irigykedve hallgatják beszámolóimat, és örülnek annak, hogy Nyárlőrincen itthon vagyok.