2014. február 21., péntek

Nyárlőrinc értékei: Hatodik Interjú


Kor: kb. 50 éves
Helyszín: Iskola
Körülmények: Folyosó
Neme: Férfi

A helyben meglévő infrastruktúra, szolgáltatások és a könnyen, gyorsan megközelíthető megyeszékhely szinte összkomfortossá teszik Nyárlőrincet.
Nagyon fontos helyi értéknek tartom a politikai vitáktól mentes, nyugodt közéletet.
Értékeket teremtő civil szervezetek működnek, mint például a Polgárőrség, amely komoly szerepet játszik a jó közbiztonság fenntartásában. A Nyugdíjas Klub a legaktívabb közösségi élet kereteit adja. Az Iskolai sportkör az Egészséges Ifjúságért Alapítvány segítségével országos hírűvé emelte a diáksportot.
Ezek mellett helyi értékek: a szépen gondozott romtemplom, a felújított katolikus templom, az almás kertek, a vadban gazdag erdők, a takaros tanyák.
És természetesen vannak helyi értéket képviselő emberek is, akiket az elismerésre méltó munkájukért évről-évre kitüntet a falu.
Ugyancsak érdemes megemlíteni a Nyárlőrinc nevét dicsérő termékeket, mint például a Piroska szörpök, vagy az Olympos termékek.

2014. február 20., csütörtök

Nyárlőrinc értékei: Ötödik Interjú


Kor: kb. 14 év
Helyszín: Iskola
Körülmények: Osztályterem
Neme: Nő


Nyárlőrincen élek amióta csak megszülettem. Amikor még kicsi voltam, anyukám sokszor elvitt sétálni a faluban. Mostanában már inkább egyedül, vagy a barátaimmal csodálom a falu szépségeit.
Két templom van a falumban. Egyik a katolikus templom, amelyet tavaly újítottak fel. Nyárlőrincen maradt egy Árpád-kori romtemplom. Nagyon szép hely, ahhoz hogy egy fiatal pár összeházasodjon. A Művelődési ház újításával nemrég végeztek. Helyet kapott benne a könyvtár is, amely eddig az iskolában volt. A gyerekek előszeretettel töltik ott szabadidejüket. Modern számítógépekkel felszerelt a hely, és új könyvek is vannak.
Sokan költöznek el innen sajnos a közeli városokba, hiszen a falu nem nyújt olyan szolgálatokat, mint egy város. Nincsen mozi, pláza, szórakozóhelyek. Viszont a parkban össze tud jönni a társaság. A legszükségesebb helyek, megtalálhatók itt. Van orvosi rendelő, gyógyszertár, kis boltok, és egy nagy általános iskola. most nyolcadikos vagyok. Sajnos jövőre már be kell járnom Kecskemétre gimnáziumba. Nagyon hiányozni fog az iskola, a társaság.
Én szeretek ebben a faluban élni.

Nyárlőrinc Értékei: Negyedik Interjú

 

Kor: Kb. 45év

Helyszín: Ház

Körülmények: Konyhában

Neme: Férfi

 

Én Nyárlőrincen értéknek találom a mostani időkben történt felújításokat. Nagyon fontosnak találom az eltervezett csatornázást. Nagyon szép az új könyvtár. Nagyon jó oda bemenni és könyvet kivenni. A honfoglalási emlékmű nagy érték Nyárlőrincnek. A romtemplom nagyon szép és ápolt, nincs elhanyagolva. Nagyon fontosnak találom még azt, hogy minden évben megrendezésre kerül a falukarácsony. Ami a falunak nagyon fontos, mert összehozza a közösséget. Igazából most ennyi volt, ami eszembe jutott, köszönöm.

Nyárlőrinc Értékei: Harmadik Interjú


Kor:70 körüli

Helyszín: Lakás

Körülmények: Kandalló mellett

Neme: Nő

 

Én Nyárlőrinc szülöttje vagyok. Végig láttam Nyárlőrinc fejlődését. Nagyon fontos a szép templom és hogy fel lett újítva a Művelődési ház. A művelődési házban nagyon szép könyvtár kapott helyet és ez nagyon remek. Az óvoda is megfelel a követelményeknek. Az iskolában nagyon jó az oktatás. A régi romtemplom is nagy érték, sok rendezvényt tartanak ott és még esküvőket is. Én már az idősebb korosztályhoz tartozom így már csak gyönyörködni tudok ezekben a dolgokban. Nagyon örülünk a szép emlékműveknek. Ez nagy érték a Nyárlőrinci lakosok számára.

Nyárlőrinc értékei: Második Interjú



Kor: kb. 14
Helyszín: Iskola
Körülmények: Osztályterem
Neme: Nő

Nyárlőrinc egy kicsi falu, mindenki ismeri egymást ezért mindenki kedves a másikkal. Szerintem a romkert az egyik főbb érték Nyárlőrincen. Nyugalom van, nincsenek rablások. Az én egyik kedvenc helyem az óvoda előtt lévő szökőkút. Sokszor hülyülünk ott, beszélgetünk, és nem zavar senki. Amit nem szeretek az a (volt) játszótér. Régen volt játszótér a vasútállomás mellett, de már szétszedték és nem építenek újat a kisebb gyerekeknek.
Amit nagy hátránynak tartok az, hogy a vasútállomásnál nem jó a várakozó… szét van bontva, és össze van grafitizve, ideje lenne felújítani!

Nyárlőrinc értékei: Első Intejú



Kor: kb.45 éves
Neme: Nő
Helyszín: Iskola
Körülmény: Tanári

Nyárlőrincen 1990 szeptembere óta tanárkodom. Egy Jász- Nagykun Szolnok megyei kisvárosban születtem, majd Kecskemétre kerültem. A városban töltött évek alatt jöttem rá arra, hogy a város légköre nem tudja nekem megadni a valahová tartozás, a kötődés érzését. Számomra fontosak voltak a személyes kapcsolatok, de ott idegennek éreztem magam a sok idegen arc között. Nyárlőrincre véletlenül kerültem, itt találtam meg életem első munkahelyét. Nagy szeretettel fogadták a munkatársaim, már az első napokról is kellemes élményekre emlékszem vissza. Fokozatosan jöttem rá, hogy milyen összetartó közösség ez. Addigi lakhelyeimen nem tapasztaltam azt, hogy őrzik a hagyományokat, bizonyos népszokásokat. Nem volt részem addig megható, közös ünnepléseken, legyen az vallási ünnep, vagy más jellegű megemlékezés.
Teljesen új dolog volt számomra, hogy kevés szabadidejükben az emberek összefognak. Jótékonysági bálokat szerveznek azért, hogy gyermekeinknek, unokáinknak jobb körülményeket teremtsenek, hogy az óvoda, vagy az iskola eszközterét gyarapítsák. S mindent önzetlenül, időt, energiát nem kímélnek. Úgy tapasztaltam, hogy segítségnek szorulók tudnak kihez fordulni, lehetőségekhez képest megoldást keresnek a problémáikra rokonok, barátok, szervezte. Remélem, hogy befogadtak maguk közé, ahogy én is magamévá tettem szokásaikat, értékredjüket. Szüleim kissé irigykedve hallgatják beszámolóimat, és örülnek annak, hogy Nyárlőrincen itthon vagyok.

2014. február 6., csütörtök

Iskola

A Nyárlőrinci Buzás János Általános Iskola 2007. július 31-től a Lakiteleki és a Tiszaugi oktatási intézménnyekkel együtt a Tisza-menti Közoktatási intézményfenntartó Társulásban működött 2012. december 31-ig. Az iskolák államosításának végrehajtásához 2012. december 31. dátummal szükségessé vált a 2007-ben kötött társulási szerződés módosítása. A társulásban lévő két iskola – a lakiteleki és a nyárlőrinci – kivált a társulásból. Az óvodák – a lakiteleki , nyárlőrinci, tiszaugi – maradtak a társulás keretei között. A két kilépő iskola egy intézményként működik tovább, melynek a Buzás János Általános Iskola egyik tagintézménye. Neve: Eötvös Iskola Buzás János Általános Iskolai Tagintézménye.

Árpád-kori templom-rom

A település első templomát még valószínűleg az Árpád-kor végén emelték, a 13-14. század fordulóján már állott. Döngölt agyagalapozásra téglából épített falú, félköríves szentélyű, kisméretű templom volt.
Ezt az első templomot a 14-15. század fordulóján átépítették és kibővítették. Ennek során a megnagyobbodott templomhajó falát a sarkoknál és a diadalívet kívülről támpillérekkel erősítették meg. A templom bejárata a déli oldalon lehetett. A hajó nyugati végében megtalált két hengeres pillér egykor a tornyot és a karzatot tartotta. A karzatfeljáró nyoma a délnyugati sarokban maradt meg.

2014. február 5., szerda

MASPEX OLYMPOS KFT


A Kiskunság szívében, Nyárlőrincen található a Maspex Olympos Kft. három hektáros területe, ahol gyümölcsfeldolgozás, ásványvíz- és üdítőital gyártás, raktározás és kiszállítás folyik.

Piroska italnagykereskedés



























Borászatunk a Duna-Tisza közén helyezkedik el. A szőlőtermesztésnek ezen a tájon ezeréves múltja van.1950-ben alakult meg társaságunk jogelődje. A Szikrai Borászati Kft. 1990. január 1. óta működik ezeken az alapokon, és a jelenlegi formában. A cég teljesen magyar tulajdonban áll a több mint 60 éves fennállása óta.

Nyárlőrinci piac


Nyárlőrinc piaca a sportpálya mellett

Katolikus templom



   A település lakosainak túlnyomó többsége római katolikus vallású. A katolikus templom 1924-1938. években, a plébánia 1942-ben épült. A templom legutolsó plébánián lakó plébánosa 1958. október 1-től nyugdíjba vonulásáig 42 éven keresztül 2000-ig dr. Szentjakabi István – bencés rendi nevén – Lázár-atya volt. Dr. Szentjakabi István bencés szerzetestanár, kiérdemesült nyárlőrinci plébános, érseki tanácsos, 2009. június 6-án, egy hónappal a 89. születésnapja előtt az örökhazába költözött. Rendtársai, rokonai, nyárlőrinci hívei, egykori tanítványai és tisztelői június 16-án a Pannonhalmi Bazilikában bemutatott gyászmisén vettek tőle búcsút, majd a Boldogasszony kápolna kriptájában helyezték örök nyugalomra.

Nyárlőrinci óvoda


























Jó levegőjű, gyümölcsösökkel, erdőkkel körülvett településünkön a szülők és gyermekek többsége ismeri egymást már az óvodába kerülés előtt. Gondoskodunk az érzelmi biztonságot nyújtó, derűs, szeretetteljes légkör megteremtéséről, a fejlődéshez szükséges tárgyi környezetről, az esélyegyenlőség megteremtéséről. A közeli iskolával jó a kapcsolatunk, a nagycsoportból kikerült gyermekek többsége itt kezdi az első osztályt. Emiatt különösen fontosnak tartjuk a tartalmas munkakapcsolat kialakítását az iskolai nevelőkkel.

Szennyvíztisztító telep

Pap Sándor Polgármester Úr és a Közreműködő Szervezet „Energia Központ” Energiahatékonysági, Környezetvédelmi és Energia Információs Ügynökség Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság képviseletében Lasch Tímea ügyvezető asszony 2011. szeptember 16-án Budapesten aláírták a „Szennyvízcsatorna-hálózat és mesterséges eleveniszapos biológiai szennyvíztisztító telep kiépítése Nyárlőrincen” című projekt Támogatási szerződését.






A projekt megvalósítása 2011. szeptember 26-án veszi kezdetét és a tervek szerint legkésőbb 2014. április 15-re valósul meg. Összköltsége 867 582 000 Ft, melynek 84,91%-át a hazai és az Európai Uniótól kapott támogatás teszi ki.2013. júliusára befejeződtek, és a hátralévő fél évben a próbaüzem végrehajtására került sor. A kivitelező szerződésbeli véghatárideje a próbaüzemmel együtt 2014. január vége.

Könyvtár és művelődési ház


Nyárlőrincen nemrég adták át az új könyvtárat és művelődési házat.52 és fél millió forint pályázati pénzből és 28 millió forint önkormányzati támogatásból valósult meg. Korszerű technikát és egy modern közösségi teret nyújt a könyvtár bárkinek.


Elérhetőségek:

Cím: 6032 Nyárlőrinc, Dózsa György út 9.
Telefon: 76/589-009
E-mail: nyarlorinc.konyvtar@gmail.com
Vezető/könyvtáros: Jokhel Árpád
Nyitva tartás:
Hétfő: 14 - 20 óráig
Kedd: 9 - 12 és 14 - 18 óráig
Szerda: 9 - 12 és 14 - 18 óráig
Csütörtök: 9 - 12 és 14 - 20 óráig
Péntek: 9 - 12 és 14 - 18 óráig
Szombat: 14 - 18 óráig
Vasárnap: 9 - 12 óráig

Az 1956-os emlékmű

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulójára a település parkjában a Képviselő-testület emléktáblát állíttatott.

Az I. És II. Világháború nyárlőrinci áldozatainak emlékműve

Nyárlőrinc lakói közül a két világégés 82 katonai és civil áldozatot követelt. Az első világháborúban 10 személy, a másodikban 72 személy esett el.
A katonák egy része harc közben halt meg, más részük a fogolytáborokban vesztette életét. Az áldozatok jelentős része a Don-kanyar poklában tűnt el a II. magyar hadsereg összeroppanása során.
A civil áldozatok között két nő és két gyermek is volt, akik aknatalálat miatt váltak áldozattá.
Az emlékmű nekik, Nyárlőrinc község hősi halottainak állít emléket.

Honfoglalási emlékpark

A Millecentenárium évében, 1996-ban Felföldi Zoltánné tanárnő és akkor hatodik osztályos tanítványai úgy határoztak, hogy létrehoznak valami maradandót lakóhelyükön. Ezzel kívántak tisztelegni a honfoglalás 1000. évfordulójának, mint ahogy 100 évvel korábban tették ezt a külterületi Buzás János Iskola udvarán a hét vezér tiszteletére ültetett hét tölgyfával Buzás János tanító úr és tanítványai.
A tanítónő és diákjai gyermekenként hét fát ültettek el a gázfogadó állomás körüli bogáncsos területen. A fák azóta a talajtól és az időjárás viszontagságaitól függően növögettek, és növögetnek.


 

Nyárlőrinc bemutatása

Nyárlőrinc múltja:

A község hét évszázados történelmi múltra tekint vissza, nevét a Szent Lőrinc tiszteletére szentelt templomáról kapta a XIII.század-ban. A török időkben elnéptelenedett és határát Kecskemét városa szerezte meg pusztaként. 1899-ben Koháryszentlőrinc néven önálló községgé alakult Kecskemétből kiválva, de 1913-ban ismét a városhoz csatolták. Végleges önállóságát 1950-ben nyerte el, ekkor kapta ma is érvényes elnevezését.

Nevezetességei:

A község elhelyezkedésére, táji-, természeti adottságaira a turizmus, mint gazdasági ágazat nem jellemző. A település idegenforgalmi kínálatai között elsőként, a település központjában található Árpád-kori templomromot említhetnénk, a feltárt alapfalainak történelmi romkerté alakítása a 2000. évi millenniumi évforduló tiszteletére történt.  Természeti értékei között említhető a község jelentős méretű erdőterülete – amelyet akác, nyár, fenyő és tölgy alkot –, legvonzóbb része a III. körzetben található őstölgyes. A vadászat kedvelői így a környező erdőállomány területén hódolhatnak szenvedélyüknek.